top of page

​​​​​​​​​​היכן שנחה המודעות שם אנו חיים

היכן שנחה המודעות שלנו שם אנו נוכחים, שם אנו חיים. המסע שלנו ביוגה מכוון אותנו לחיות כל רגע ורגע באופן שלם ואוטנטי. מביאה בפניכם ציטוט מעורר מחשבה בנושא מתוך הספר "יוגה רגשת" ריפוי הנפש באמצעות הגוף שכתבה ביג'ה בנט, בהוצאת אור עם.

"אין דבר כזה "שימוש אקראי במודעותכם". בכל יום בכל רגע, הדברים שאתם בוחרים להיות מודעים להם קובעים מי אתם.


המודעות היא ההתנסות האינטימית ביותר שלכם, והכלי בעל הערך הרב ביותר של היוגה. ביוגה מתחילים תמיד במודעות. זו עשויה לעורר אתכם לפעולה. אתם נעשים מודעים לנשימתכם ונושמים. אתם חשים רעב ואוכלים. אתם מזהים אפשרות וטסים לירח! "

מה שנגע בי במשפט הזה הייתה התובנה כי החיים שלנו מצויים היכן שמרחב המודעות שלנו מאיר וכי אנו בוחרים את מרחב בו נחייה. כשהלכתי לטייל היום בצהריים עם הכלב שלי מצאתי את עצמי עומדת מול מרחב דשא ירוק, מוריק ברעננות נוצץ ונוטף טיפות כבדות של גשם. עמדתי מול פיסה קטנה של חיים בה התמקדה תשומת הלב שלי וגיליתי עולם שלם של תנועה בה. ככל שהתבוננתי גליתי עוד פרטים מרהיבים, טיפה כבדה שעגלה קצהו של גבעול והקשיתה אותו בכפיפה לאחור מושלמת בעוד הטיפה תלויה שם ממענת להיפרד. ככול שהבטתי, מרחב ההתבוננות נהיה קרוב ואינטימי יותר ונפתח בפני.

באופן דומה מרחב ההתבוננות שלנו בתרגול היוגי הוא גופנו דרך קירוב עדשת המצלמה אל האופן שבו אנו נעים, נושמים, מניחים את הגוף בתנוחות נוכל להאיר, להחיות ולרפא את עצמנו. קירוב הזום של המצלמה על הפרטים יאפשר לנו להעיר אותם לחיים, יאפשר לנו להבין את התנועה ולהשתמש בה באופן בו נבחר.


בדומה לפנס בלילה, המרחב עליו נופל האור נגלה בפנינו  וקם לתחייה, העולם החשוך מצוי סביבנו אולם אינו נגיש עבורנו ואין יכולת לעבוד איתו, להתפתח דרכו. אנו יכולים לעבוד רק על מה שנחה עליו תשומת הלב שלנו ואנו יכולים לבחור היכן להניח אותה.


אני רוצה לסיים במשפט נוסף מהספר שהזכרתי העוסק בהתכוונות פנימה. "העניקו לעצמכם את מלוא תשומת הלב. זה דומה לצילום במצלמת וידאו: תחילה התמקדו בדבר שמושך את תשומת לבכם ובחנו את הפרטים. לאחר מכן קרבו את המצלמה לחלק מסוים והישארו עליו די זמן כדי לבחון אותו בדקדקנות. התמקדות מעין זו היא המעשה הפשוט והטהור ביותר של אהבה עצמית – זהו ריפוי, הגדולה, השמחה, ההתלהבות והיופי שאתם יכולים לחוות בחיים תלויים בהענקה ובקבלה של תשומת לבכם."


מזמין לגמרי להרים את הזום של המצלמה הפנימית שלנו ולכוון את האור אל החלקים החשוכים, להאיר אותם לחיים בתשומת לבנו. להעניק להם את הנוכחות שלנו ולהזמין מפגש בו נוצר חיבור אמתי ומרפא.


ביכולתנו לבחור היכן נניח את תשומת הלב שלנו, היכן שנניח את תשומת הלב שלנו שם אנו חיים. אנו חיים רק בתחום של אלומת האור כל השאר הוא חשכה חסרת תודעה מבחינתנו. כמו פיות טובות משמיים אנו יכולים לעוף ולגעת במטה הקסם שלנו בפיסות נבחרות מתוך חיינו ולהחיות אותם ובכך לברוא את המציאות שלנו. נוכל להחיות את גבעול הדשא ולהתכופף איתו לאחור, נוכל לבחור בשיחה עם הירקן ברגע יומיומי אינטימי, נוכל להעניק חיוך לעובר אורח אלמוני, נוכל ללטף חתול ולהתבונן בעיניים של ילד קטן הנואם על דינוזאורים, ולקרוא מאמר וכל אלו יהיו המציאות שלנו, את הרגעים הללו  נחייה.

לא נוכל להתחמק מהאחריות לבחירות שלנו. זו הבחירה שלנו וגם האחריות שלנו לברוא לעצמנו מציאות חיובית ומלאת אהבה. אמן !​

bottom of page