top of page

זמן .... יולי 2022

זמן …

 

מודעות היא המפתח לזמן איכותי. 

 

המשאב הכי יקר שיש לנו הוא זמן. הזמן שלנו קצוב על פני האדמה. לא ניתן לעצור או לכמת או להחזיר אותו. זמן שחלף לא ישוב עוד. לכן זה כל כך חשוב שנשתמש בזמן שלנו באופן משמעותי.

 

אבל מה זה אומר ? כל כך הרבה מהזמן שלנו אנחנו ישנים, אוכלים, נוסעים, מתנהלים במטלות היומיום שחיוניות לקיום וזה עוד בלי זמן בהייה במסכים, זפזופ בנייד וקריאה בעיתון. אז כמה זמן יש לנו באמת לעשות את מה שמשמעותי עבורנו ? אייך אנחנו יכולים להפוך את הזמן שלנו למשמעותי ?

 

זמן זה דבר מעניין. התחושה של זמן איננה

 אובייקטיבית. זמן מאיץ כשאנחנו שמחים, בתנועה או פעילים פיזית. ברגעים כאלו הזמן טס, נשמט לנו בין האצבעות. זוכרים, חופשה נפלאה שלא רציתם שתגמר לעולם ? שם, הזמן האיץ והיא נגמרה לפני שעוד התחילה. 

 

אולם זוכרים רגעים שבו חוויתם כאב או עצבות ? רגעים שהייתם צריכים לחכות בטלפון לתשובה חשובה או לתור שלכם שיגיע ? אז דווקא, הזמן מאט, חולף בעצלתיים נמרח ללא סוף.

 

בעוד כאשר אנו מעורבים בחוויה, כשאנחנו מאוד מרוכזים תחושת הזמן נעלמת, אנחנו יכולים למצוא עצמנו שקועים, רגעים, שעות, מבלי שהיינו מודעים לחלוף הזמן. ברגעים כאלו אנו מאבדים את תחושת הזמן.

 

אם כן, תחושת הזמן קשורה באופן ישיר למצב הרגשי שלנו. החיים מתנהלים להם בין הזמנים שאנו מעוניינים שישארו לנצח ובין אלו שאנו רוצים למחוק או לפחות להוריד בעוצמה. אותה דואליות מוכרת בין הנעים ללא נעים. איך עוצרים זאת ? איך משנים את היחס שלנו לזמן ?

 

אם להיות כנה הרבה מחיי ביליתי בלמהר ממקום אחד למקום אחר. ריצה בין דבר לדבר, כדי להספיק, לעמוד בזמנים. פרקים של זמן שהייתי בהם במעבר, פרקים של זמן שלא חוויתי במלואם. כדי לחסוך זמן פספסתי כך כך הרבה רגעים של חיים. 

 

אז מה לגבי לחסוך זמן כדי שיהיה לנו יותר זמן למה שחשוב לנו באמת ?

 

איך אפשר לחסוך זמן ? אנחנו יכולים לשלם עבור זמן לעוזרת, למזכירה, למשיבון אלקטרוני, למנהל חשבונות, למבשלת, לביבי סיטר. 

אנחנו יכולים לבחור נכון, מה נעשה בו, להגיד יותר לא למה שלא מעניין אותנו ויותר כן למה שמעניין, גם אם זה פחות כלכלי או נוח וזמין. אנחנו יכולים לבחור להעביר את הזמן במה שמזין, תומך בהתפתחות שלנו, מעניק לנו השראה, תמיכה ומשמעות.

 

כן אפשר לבחור נכון יותר מה נעשה בזמן שלנו, אבל לדעתי זה רק חלק קטן מהתשובה. לא זה מה שיעשה את השינוי האמיתי באיכות הזמן שלנו.

 

אחד הקטעים מהספר המופלא "הנסיך הקטן" שנשארו בלב שלי, נדמה לי בלב של כולנו, בגלל הפשטות הבלתי נסבלת שלו, עוסק בדיוק בכך. 

במחשבה הבהירה של הנסיך שאילו היה לוקח גלולה שהייתה חוסכת לו את הזמן המוקדש לשתייה, מה שהיה עושה בזמן הזה הוא ללכת לבאר לשאוב מים כדי להרוות את צמאונו. 

 

זה לא מה עושים עם הזמן, זה איזה נוכחות יש לנו בו. החיים מתוך תשומת לב מתוך מודעות משנים את תפיסת הזמן. 

 

מה שהייתי צריכה לשנות בתפיסת החיים שלי, זה לא את מה שעשיתי בזמן אלא איך שהתייחסתי אליו. להיות ברגע, כפי שהוא, להיות בנוכחות מלאה, לחוות את הנעים והלא נעים מקרוב מאפשר באמת להיות, לחיות את החיים על כל הגוונים שלהם. לחוות את הזמן, להיות נוכחים בו, הופך אותו למשמעותי. הופך אותו לחלק מחיינו ללא קשר לאייך אנו מרגישים בו.

 

כך גם כשאנו עוסקים במטלות היומיומיות, הזמן לא יהיה מבוזבז, אלא יחווה במלואו. רגעים של חיים, רגע ועוד רגע, כזה או אחר, ללא הבדל. זה לא לקחת חלק מהזמן ולבחור איך לנצל אותו באופן איכותי, זה יותר איך להפוך את כל הזמן שלנו לאיכותי.

 

התשובה הבהירה של הנסיך הקטן, שיש בה כל כך הרבה חוכמת חיים, מזמינה אותנו לבחון מחדש איך אנו מתייחסים לזמן שלנו. 

 

אנחנו לא יכולים לשנות זמן הוא אובייקט חיצוני לנו אבל אנחנו יכולים לשנות את איך אנחנו חווים אותו. 

 

זה מתחיל בכך שזמן איכותי הוא זמן שבו אנו מתקרבים לעצמנו ולחיים ולא עסוקים במרדף אחרי האושר, אחרי כייף או נועם. אי אפשר להיות כל הזמן בטוב. זמן איכותי הוא לא בהכרח נעים או מאושר. זמן איכות הוא זמן בו אנו מחוברים, מודעים. ערים בו לעצמנו, לסיטואציה. זמן שתורם להתפתחות שלנו. 

 

נכון וחשוב לבחור לכוון את החיים שלנו, לעשות בחירות יותר מדויקות עבורנו, ליצור תנאים מתאימים, להיות בטבע, לאכול בריא ,לדאוג למנוחה מתאימה, להיות בתנועה, להעניק זמן למשפחה שלנו, לתחביבים שלנו ,להיחשף לדברים שמעוררים בנו השראה. 

 

אבל חשוב לא פחות הוא להתייחס לזמן אחרת, במקום לשנות חיים שלמים, לשנות את היחס שלנו לכל רגע ורגע, כך נרוויח חיים שלמים. 

 

אז בא לי להגיד לסיום

 

בכל רגע נתון יש לנו הזדמנות להתחיל מחדש, ליצור שינוי, להשתנות.

 

היכן שתשומת הלב שלנו נמצאת, במקום בו נוגע אור המודעות, שם אנו חיים. 

 

ואולי פשטנית מעט אבל יכולה להיות משמעותית, היא ההזמנה - תעשו היום, הכול, קצת יותר לאט.

bottom of page