top of page
IMG_20180906_155158.jpg

הדרך אל החופש

 

הדרך אל המקום הקבוע, הנצחי והאינסופי.

יצאנו קבוצת מתרגלי יוגה נרגשים לסדנת יוגה ומדיטציה בצרפת. לחופשה קסומה בפרובנס כדי לחפש את הדרך אל החופש. אבל על אף היופי המיוחד של הטירה עתיקה' שנראה כאילו יצאה מסיפור אגדות, ועל אף הכפרים הציוריים מימי הביניים התלויים על מורדות ההרים והשבילים הקטנים והמפותלים המובילים אליהם, הזרועים בשיחי תותי יער, ועצי תאנה עם פרי בשל ועסיסי, החופש אינו מצוי בהם. ועל אף הנופים המרגשים של גבעות מיוערות באינספור גוונים של ירוק, ועל אף בריכת מי המעיין הקפואה, החצובה בסלע שמיימיה הקפואים עצרו את הנשימה והביאו לרעננות וחיות מפתיעה, לא נמצא החופש בהם.  וכמובן על אף, הקפה והקרסונים המשובחים בבית הקפה המקומי בכיכר הכפר והאוכל הפשוט המוגש בסגנון צרפתי טיפוסי והטעים להפליא שהוגש בטירה על שולחנות ארוכים מול הנוף, כמו בציורים של ארוחות משפחתיות באחוזות כפריות במאה אחרת. אל אף קסמם של כל אלו החופש אינו נמצא בהם.

קסומה ויפה עד כמה שהמציאות סביבנו יכולה להיות אין בכוחה להעניק לנו חופש. אין במציאות חיצונית להעניק לנו חופש. טבעה המשתנה והחולף של המציאות אינו יכול להיות משענת יציבה לחופש שטבעו קבוע ונצחי. מופלאה או נוראה עד כמה שהחוויה יכולה להיות במציאות החיצונית טבעה הוא זהה, חולף זמני ומשתנה ואילו החופש מצוי בפנים במקום קבוע ונצחי שאינו תלוי במציאות סביבנו.

החופש נמצא בנו כל הזמן והמסע שלנו הוא לאפשר לו להתגלות, להסיר את כל ההגנות, ההרגלים, וההתניות המכסות אותו ולחיות לאורו. אז כיצד עושים זאת ? אייך משנים את אופן התפיסה שלנו את המציאות ? אייך מגלים את המקום הקבוע בתוכנו ? אייך לומדים לפעול בעולם ממקום שאינו זמני וחולף ?

כדי ליצור שינוי כזה אנו צריכים להתעורר ולחקור את האופן בו אנו תופסים את המציאות. התנאי הראשון לחקירה היא פיתוח תנאים מתאימים בהכרה שיאפשרו זאת. או במילים אחרות עלינו לשים תנאים מתאימים שהתבוננות פנימה וחקירה יוכלו לשגשג בהם. גוף בריא וחזק, שימוש נכון בנשימה ובתנועה, אוכל מזין, סביבה תומכת, אימון של תשומת הלב שיאפשר ריכוז ומיקוד, והתבוננות מודעת בעולם התופעות. כל אלו יאפשרו לנו לגלות בתוכנו את החופש האמתי.

בסדנה אנו שמנו תנאים כאלו שיאפשרו חקירה מעמיקה בסביבה תומכת ויאפשרו שינוי. תרגולי יוגה האינטנסיביים השכם וערב, שאפשרו לצלול פנימה ולעבור תהליך משמעותי של פתיחה גופנית שדרכה נפתח מצב הכרה בהיר וצלול. מצב רוח כזה הרואה את המציאות כפי שהיא, מדומה למים צלולים באגם, אשר מאפשרים לקרקעית להתגלות כפי שהיא. מצב זה של ההכרה מכונה סטווי. והיא התנאי ההכרחי לחקירה.

הכרה אשר מכוסה בגלים סוערים היוצרים תנועתיות בהכרה – מכונה מצב רג'סי, במצב זה הגלים מסתירים את הקרקעית וכל מה שניתן לראות דרכם זה את הגלים עצמם. או  הכרה אשר מכוסה במים עכורים היוצרים תחושה של עייפות וכבדות – מצב תמסי, המלאים במשקעים המסתירים את הקרקעית. שני מצבים אלו צובעים את המציאות ואינם מאפשרים לראות את העולם בבהירות בטבעו האמיתי.

רק במצב, סטווי , בו ההכרה צלולה ובהירה טבעה הנצחי והקבוע של המתבונן יכול להתגלות בתוכנו. לכן אנו מקדישים זמן לתרגול יוגה ומדיטציה בכדי לאפשר להכרה לשקוט ולאופי הקבוע והנצחי של המתבונן המודע בתוכנו להתגלות.

אז זהו המסע הקסום הזה שעברנו, על כל נפלאותיה הרבות של פרובנס, יצר סביבה מתאימה לחקירה ולשינוי, במיוחד כיתת הלימוד שלנו בטבע מתחת לעץ עתיק ימים, אדיר מיימדים ונדיב בצל, הנטוע  אל מול הגבעות המיוערות. לא במקרה הטבע הוא מורה נפלא, הוא מהווה כר התבוננות פורה לחולף ולזמני ומהווה הזדמנות להתבוננות מודעת ישירה.

תודה ענקית לכל מי שבחר לבוא לסדנה בצרפת בהנחייתי, בהנחיית לילוש ספרא ובהנחיית גלית לוין המורה המופלאה שהעבירה אותנו את הדרך אל החופש, בדרכה החוקרת הישירה והפשוטה. זה היה מסע שלא ישכח.

bottom of page