top of page
מושגי יסוד בתרגול היוגה

".Spiritual yoga uses the intellect of the heart as well as the head"

​B.k.s iyengar


   
הגבולות הטבעיים של הגוף

הגבולות הטבעיים של הגוף... כמו למדינה גם לגופנו יש גבולות !
אין אנו רוצים לכבוש שטחים חדשים, בשפה של היוגה להגדיל את הטווח התנועה, במלחמה אלא באהבה ובהקשבה.​

​כמה אנו מודעים לגבולותינו ומכבדים אותם ?
הנוכל לתרגל ללא אמביציה ואגו ?
כמה אנו מאפשרים צמיחה והתפתחות ?
הנוכל לתרגל מבלי לוותר עצמנו ולהיכנע לעצלות ?​

הרחבת הקשב

ריכוז, מודעות, הקשבה פנימה, מילים אלו רוצות לתאר חיבור וקשר של אדם לעצמו ולעולם סביבו. מילים אלו רוצות לתאר תהליך בו ההתבוננות מאפשרת את המגע הקרוב והאינטימי ביותר שבין העצמי הקטן ועולם התופעות המקיף אותו. חידוד ההקשבה היא כלי העבודה דרכו נוכל לגעת בעולם ולהשפיע.

תרגול דינמי ושהייה בתנוחה

מה הן האיכויות של תרגול דינמי לעומת האיכויות של שהייה בתנוחה ?​

​התנועה הדינמית דוגלת בזרימה תנועתית בין תנוחה לתנוחה על מנת לחמם את הגוף ולאפשר פתיחה וגמישות מתוך תנועה. התנועתיות משרתת גם את זרימת האנרגיה והנעה שלה בגוף. סנכרון בין התנועה לנשימה מאפשר חיבור בין קצב התנועה לנשימה והזנה הדדית שלהם.

דיאלוג בין ניגודים

​אחד המפתחות התנועתיים המרכזיים בתרגול היוגה היא עבודה בין שתי קצוות מנוגדים של אותה תנועה. קצוות אלו על אף שהם מנוגדים, הם גם משלימים זה את זה ומאפשרים תנועה אחת שלמה והרמונית. מה שמכונה אחדות הניגודים.

ריכוז ומודעות

השקטת התודעה, סוטרה מס' 1.2 מתוך סוטרות היוגה של פטנג'לי, "יוגה ציטה וריטי נירודהה", מתארת מצב של יוגה כהשקטה של תנועת המחשבה.​​ על מנת לחקור את הטבע הנודד של התודעה אנו זקוקים ליציבות וריכוז. לתודעה שלנו יש נטייה לקפוץ מנושא לנושא, כמו קוף הקופץ מענף לענף בין ענפי העץ. תשומת הלב שלנו נודדת ונסחפת אחר כל דבר שעולה בתודעה, מחשבות על מה שהיה אתמול, על התכניות למחר ועוד, כך מחשבה מובילה מחשבה עד שאנו מתרחקים מאד מנושא ההתבוננות שלנו בתנוחה.

גוף מלא תודעה ריקה

​בתרגול היוגה אנו שואפים לחוות גוף מלא בעוצמה וחיוניות בעוד התודעה ריקה ושקטה. התהליך המתרחש במהלך התרגול הוא של התרוקנות התודעה (ממחשבות) והשקטה של החושים - לעומת חוויה גופנית של התמלאות באנרגיה, כוח וחיות.

ההתרוקנות של התודעה היא תהליך שבו הריכוז והמודעות בגוף ובנשימה הם במרכז תשומת הלב, והתהליכים המנטליים, כמו מחשבות, שיפוט, ביקורת, נדחקים החוצה. המרווח בין המחשבות גדל והתודעה שקטה ונינוחה יותר ויותר.

איזון פנימי

אנו שואפים לחלק את המשקל באופן שווה ומאוזן בין חלקי הגוף בכדי למנוע עומס יתר ולאפשר זרימה הרמונית של האנרגיה בגוף. חלוקה נכונה של העומסים בגוף תבטיח את יעילות ובטיחות התנועה של הגוף.​

​כמובן שבאופן טבעי נקודות המגע עם האדמה הן הנושאות את המשקל של הגוף, אולם ניתן להשיג חלוקת עומסים מאוזנת יותר כשהאיברים אשר אינם באים במגע ישיר עם האדמה מתארכים כלפי מעלה באופן אקטיבי ומונעים קריסה מטה.

תנועה מודעת מול תנועה אוטומטית

כמה פעמים אנו תופסים את עצמנו נעים בחלל, פועלים בעולם מתוך הקבינה של הטייס האוטומטי. אנו נמצאים עם הגוף בעולם ועם הראש בעננים או לחילופים מגיבים מיד לגירוי עוד לפני ששמנו לב לגירוי עצמו. כמעט כאילו לגוף יש ישות משלו הנוהגת בעולם, מבלי נוכחות של הטייס המכוון. ביוגה אנו מעוניינים להחזיר את השליטה לידיים שלנו ולהגיב לעולם מתוך נוכחות ומודעות.

כמה מילים על כוונה

​התכוונות ברורה בעיני הרוח תיתן הוראה ברורה בתודעה ותנועה מדויקת בגוף.​

​כשיש בתודעה כיוון ברור אליו אנו רוצים להגיע, הדרך אל יעד זה תהייה ברורה וקלה יותר.  בכדי להבהיר נקודת התייחסות זו לתרגול אשתמש בדוגמה מחיי היומיום – כשיש בכוונתנו ללכת למכולת, אנו  בודקים מה המצרכים החסרים בבית, מכינים רשימה, יוצאים מהבית ועושים את דרכנו אליה דרך נקודות ציון מוכרות. הליכה זו שונה בעליל מהליכה לשם הליכה, ללא מטרה או כיוון ברורים.

אחדות הניגודים

​הסוטרה 2.48 "עקב כך (היוגי) אינו מופרע מזוגות הניגודים" מתוך היוגה סוטרות לפטאנז'לי יוגי רמהקרישנננדה, הוצאת גל. ציטוט עמ" 97
"הראזה יוגה היא בעצם שלב התחלתי של הראז'ה יוגה. כאשר היוגי הצליח להתגבר על הרגו-גונה על ידי תרגול ההאטה יוגה והגיע לאסנא, הוא כבר אינו נתון להשפעתם של זוגות הניגודים: רווח והפסד, ניצחון ומפלה,שבח וגנאי, הנאה וסבל, מפני שהכרתו מאוזנת ושקטה.

החופש בתוך הגבולות

גבולות מאפשרים חופש, מהווים מסגרת מארגנת המשקיטה את התודעה ומאפשרת מרחב בתוכם. הריסונים שמציבה היוגה כתנאי להתפתחות רוחנית הנם גבולות ותנאים אשר מעצבים סביבה תומכת להתפתחות ושנוי.

כשהמאמץ הופך לאי מאמץ

התרגום שלי למצב תודעתי בו המאמץ הופך לאי מאמץ קשור באופן הדוק לתנועה פנימית, לאיכות התנועה, ולאיכות הנשימה. החקירה של השבוע הובילה אותי לחיפוש אחרי תנועה מובחנת, מעודנת, מדויקת אשר תאפשר תנועה פנימית. כזו הנובעת מבפנים ואיננה קשורה לתנועה חיצונית גלובלית. תנועה אשר מתרחשת מתוך השקטה והתבוננות פנימה.​

bottom of page