מאמרים על פילוסופיה, יוגה ומדיטציה

סוטרות יוגה של פטנג'לי

מאמרים על הסוטרות היוגה של פטנגלי.

מבוסס על פרשנות של גלית לוין, המסבירה את הטקסט המיוחד הזה, באופן ברור ונגיש. 

פרשנות המאפשרת להבין את הרלוונטיות שלו לחיים שלנו, כאן ועכשיו, על מנת שנוכל להשתמש בו כדי ליצור שינוי.  

בחרתי לכתוב עליו משום שאני מבינה את הכוח האדיר שטמון בו.

המילים הן שלי אולם הפרשנות מבוססת כולה על ידע מתוך שיעורים גלית לוין. מורה מופלאה לפילוסופיה של היוגה.  

קול השתיקה

מסע שהיעד שלו הם הנופים הצבעוניים של מבוכי התודעה. עטפנו עצמו בשתיקה כמו שמיכה, חמימה ומנחמת, המציפה מעלה את הקול הפנימי. תמיד מדהים אותי כמה הקולות הפנימיים רוחשים וגועשים וצועקים עצמם בתוך השתיקה. לא רק חידוד החושים המתרחש בתהליך מעצים את הקול הפנימי אלא דווקא המרחב שמאפשרת השתיקה. החופש מאינטראקציה חיצונית משאיר אותנו כמעט עירומים לנוכח עצמנו. והקולות הפנימיים מחפים על השקט החיצוני ומכריזים על קיומם.

בזכות השתיקה או ללא מילים

הייתי רוצה להתחיל את הכתיבה בשתיקה... השתיקה תדבר בעד עצמה. שמתם לב שיש בשתיקה המון גוונים ורגשות, יש שתיקה מרגשת ושתיקה מביכה יש שתיקה רועמת ושתיקה של הסכמה ואינטימיות ויש גם שקט עמוק ושקט סתמי. השתיקה היא מראה הצובעת את העולם באיכויות של נפשנו. במובן הזה השתיקה סופגת את רגשותינו ברגע ההווה וכמו צליל של קול המהדהד אלינו מהחלל, מחזירה אותם אלינו.

דהרמה. מה שתומך בקיום שלנו

יש כוחות הפנימיים המניעים אותנו הלאה החיים שואפים להתפתחות, לשינוי. מהרגע שאנו נולדים אנו עולים על רכבת ההרים הזו שמתגלגלת בכוח אדיר קדימה, מניידת אותנו בין תחנות החיים. זה מופלא להבין שיש כוח פנימי המניע אותנו להמשיך להתקיים ולא רק במטרה לשרוד אלא במטרה להתפתח, לגדול במודעות. שהמכשיר המשוכלל הזה שקבלנו הגוף התודעה באים לשרת את התכלית הזו לאפשר שינוי והתפתחות לחיים בעלי משמעות לחיים במודעות. כולנו חשים באופן כזה או אחר שיש משהו גדול מאתנו, שנמצא בנו ובעולם מחוץ . שלבריאה יש תכלית ומטרה להמשיך להתקיים למען משהו גבוהה מאיתנו. חלקינו קוראים לכך אלוהות, חלקינו גורל, חלקנו מדע. 

הדרך לשינוי - פעולות ולא תגובות

ששינוי הוא תהליך שלוקח זמן. סל הרשמים שלנו הגופניים והרגשיים הכרתיים הוא עמוק ומושרש היטב והוא הכוח המניע את כל הפעולות שלנו בעולם.

סל ההתנסויות הללו הוא כולו מבוסס על רשמים שלא אנחנו קבענו אלא הושרשו בנו מתוך החברה, המשפחה וההתנסויות בהם פגשנו בחיינו. כל אחד ובריכת הידע הייחודית שלו. אין שתי בריכות שוות בעולם.

היכן שנחה המודעות שם אנו חיים

היכן שנחה המודעות שלנו שם אנו נוכחים, שם אנו חיים. המסע שלנו ביוגה מכוון אותנו לחיות כל רגע ורגע באופן שלם ואוטנטי. מביאה בפניכם ציטוט מעורר מחשבה בנושא מתוך הספר "יוגה רגשת" ריפוי הנפש באמצעות הגוף שכתבה ביג'ה בנט, בהוצאת אור עם.

אומנות ההתבוננות וההקשבה

מודעות, "דהיאנה", היא האיבר השביעי בסוטרות היוגה של פטאנגלי.  מדיטציה הינה אותה נוכחות רכה ופתוחה ברגע ההווה, ברגע הזה, היא תנודה או זרימה של התודעה ללא הכוונה, מתוך התבוננות וקשבות לכל מכולל החוויות שאנו חווים ברגע הזה. הפתיחות והרגישות האינסופית הזו דורשת ריכוז רב ואימון של ההכרה בנוכחות ללא שיפוט ללא ביקורת ללא העדפה או דחייה. התבוננות מתוך נקודת מבט נקייה. נקודת מבט החושפת את טבענו האמיתי ולא את מכלול ההרגלים והתפיסות אשר נדמה לנו שהם אנחנו. לכאורה נוכחות ברגע ההווה נראית משימה פשוטה וטריוויאלית אולם היא דורשת אימון רב.

היוגה של ההכרה

המטרה שלנו בתהליך היוגי היא להגדיל את החופש שלנו. בשפה של היוגה חופש נקרא ״קלווליה״ – הוא לבדו קיים. הכוונה היא למה שקיים לבדו, חופשי משאר הדברים, משהו שיש לו קיום בלתי תלוי. בתהליך היוגי אנו רוצים לגלות את הזהות שלנו, את הזהות האמיתית שאיננה תלויה בתכנים שיש בהכרה, שאיננה תלויה בתחושות, במחשבות, ברגשות. התהליך היוגי מוביל אותנו לגילוי הטבע העצמי, כשונה משאר הדברים.